Про хід виконання Програми «Профілактики та боротьби зі сказом тварин на території Волочиського району на 2018 рік»

Р І Ш Е Н Н Я

15.11.2018 року                    Волочиськ                   № 3-33/2018        

Про хід виконання Програми

«Профілактики та боротьби зі сказом

тварин на території

Волочиського району  на 2018 рік»

На підставі  частини 1 пункту 16 статті 43 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до ст. 37 Закону України «Про ветеринарну медицину», заслухавши та обговоривши інформацію начальника управління Держпродспоживслужби у Волочиському районі, з метою забезпечення стабільної епізоотичної ситуації щодо сказу тварин на території Волочиського району, враховуючи висновки та рекомендації постійних комісій районної ради, районна рада вирішила:

  1. Інформацію начальника управління Держпродспоживслужби у Волочиському районі Микуляка М.Я. взяти до відома.
  2. Волочиській райдержадміністрації прийняти міри щодо виконання заходів Програми.

3.     Управлінню Держпродспоживслужби у Волочиському районі:

- систематично, спільно з виконавчими комітетами селищних, сільських рад району проводити роз’яснювальну роботу серед населення району про небезпечність сказу для людей і тварин, заходи щодо профілактики  даного захворювання, а також про необхідність імунізації домашніх тварин та підвищення відповідальності за них;

- забезпечити стовідсоткове щеплення проти сказу серед сприятливого поголів’я тварин  у всіх населених пунктах і господарствах незалежно від форм власності .

4.    Головам ОТГ та сільським головам:

 - вживати дієвих заходів щодо зменшення популяцій безпритульних тварин, проводити заходи  із зменшення їх чисельності на території населених пунктів у відповідності до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження»;

- активізувати роботу адмінкомісій по здійсненню контролю за дотриманням населенням правил утримання домашніх тварин;

- забезпечити контроль за організацією вивозу сміття від населення та належним санітарним станом території населеного пункту.

5. Голові Волочиської районної організації Українського товариства мисливців та рибалок Ковтуну В.В.:

- здійснювати планові заходи щодо підтримання оптимальної чисельності червоної лисиці в мисливських угіддях району, проводити  систематичний відстріл лисиць, єнотовидних собак з метою скорочення  їх  чисельності, як основного  джерела розповсюдження вірусу сказу.

6.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань агропромислового комплексу, екології, охорони природи, землекористування та соціального розвитку села.

Голова ради                                               С.Пазюк

 

Інформація

про хід виконання Програми по профілактиці та боротьбі зі сказом тварин

на території Волочиського району на 2018 рік

 

Рішенням 25 сесії Волочиської районної ради сьомого скликання № 12-25/2018 від 22.02.2018 року була  розроблена «Програма по профілактиці та боротьбі зі сказом тварин на території Волочиського району на 2018 рік». Програмою передбачені конкретні заходи щодо посилення боротьби зі сказом на території району.

На виконання Програми спеціалістами Волочиської районної державної лікарні ветеринарної медицини та міжрайонної санітарно-епідеміологічної станції проводиться постійний епізоотичний та епідеміологічний нагляд за зонами стійкого неблагополуччя, ведеться облік і картографія осередків сказу. Кожен рік проводяться засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії на яких розглядається виконання заходів по боротьбі зі сказом.

Епізоотична ситуація щодо профілактики сказу на території Волочиського району залишається стабільною і знаходиться під постійним державним ветеринарним контролем та наглядом державної ветеринарної інспекції та спеціалістів державних установ ветеринарної медицини району.

Районною лікарнею ветеринарної медицини проводиться клінічний огляд та карантинування тварин які покусали людей чи тварин. Здійснюється щеплення домашніх непродуктивних, а при необхідності і продуктивних тварин проти сказу. Так в 2018 році щеплено проти сказу 8039 собак,  6548 котів.

Волочиська районна державна лікарня ветеринарної медицини та її структурні підрозділи повсякчас підтримують стабільне епізоотичне благополуччя  щодо сказу тварин в районі. В основному це досягається проведенням профілактичними щепленнями всіх сприйнятливих домашніх та сільськогосподарських тварин. Вакцина для щеплень виділяється за рахунок державного бюджету, проте не завжди надходження антирабічної вакцини відбувається у встановлені терміни, а також вакцина здебільшого надається в тих кількостях, котрі необхідні для вакцинації собак та котів, а її потребують і сільськогосподарські тварини.

В 2017 році у Волочиському районі зареєстровано три випадки захворювання великої рогатої худоби (ВРХ) на сказ. В 2018 році випадків сказу не виявлено, проте загроза виникнення даного захворювання залишається актуально, так як тварини випасаються на відкритих територіях без нагляду та мають контакт з дикими тваринами. В 2018 році в Хмельницькій області, а саме в тих районах, що межують з Волочиським, це Теофіпольський та Городоцький райони, виявлено випадки захворювання тварин на сказ, в тому числі сільськогосподарські тварини. На території Волочиського району, в приватних дворогосподарствах населення налічується близько 6500 голів ВРХ, станом на 01.10.2018 року проти сказу щеплено лиш 6 голів ВРХ, що пояснюється відсутністю необхідної кількості антирабічної вакцини. Тому, Волочиським районним управлінням ГУ Держпродспоживслужби у  Хмельницькій області розроблено та подано в органи місцевої влади Волочиського району програми по профілактиці сказу, зокрема про виділення коштів на придбання антирабічної вакцини для щеплення проти сказу великої рогатої худоби, коней та дрібної рогатої худоби. На початку 2018 року вказані програми затверджені на сесіях Волочиської міської, Наркевицької, Війтовецької селищних об’єднаних територіальних громадах та Волочиської районної ради , та кошти не виділено. Слід неухильно та відповідально поставитись до вирішення даного питання так як обов'язкове, своєчасне щеплення всіх сприйнятливих до сказу тварин є запорукою здоров'я людей.

Важливою роботою в профілактиці сказу є знищення бродячих собак і котів на території населених пунктів, яка по суті в районі не проводиться. При сільських, селищних радах не організовано збір та утилізація загиблих тварин на підвідомчих територіях.

Спеціалістами ветмедицини та міжрайонної санепідемстанції проводиться роз’яснювальна робота серед населення в виді бесід, статей в районній газеті «Зоря».