Юрій Федоров

Юрій Федоров
Баяніст, Заслужений артист України

Народився Юрій Федоров 1957 року в м.Волочиськ Хмельницької області у співучій подільській сім’ї.
Ще в дитинстві батько купив акордеон, твердо вірячи, що син обов’язково буде музикантом і не помилився: Волочиську музичну п’ятирічку Юрій здолав за чотири роки, а чотирирічну програму Хмельницького музичного училища – за три.
1977-1982 роки – навчання у Київській консерваторії.
1982-1984 роки – навчання в аспірантурі при консерваторії, що дало можливість Юрію Федорову бути викладачем вузу.
Ще студентом консерваторії Ю.Федоров отримав звання лауреата першої премії Національного конкурсу баяністів (м.Одеса , 1981 рік).
Після закінчення аспірантури він отримує першу премію на міжнародному конкурсі баяністів – акордеоністів “Кубок світу” (м.Білосток, 1986рік).
Того ж, 1986 року, Юрій здобув міжнародний приз від Асоціації американських акордеоністів “П’єтро Едвард”. За участь у Всесоюзному конкурсу артистів естради у складі ансамблю “Рідні наспіви” (м.Ленінград , 1990 рік) – лауреат другої премії.
У 1994 році під час Фогтландських днів музики Юрій Федоров був удостоєний третьої премії міжнародного конкурсу баяністів – акордеоністів (м.Клінченталь, Німеччина). Звідусіль почали приходити запрошення на гастролі. Юрій дає сольні концерти в Канаді, США, Португалії, Франції, Данії, Німеччині, Іспанії, Югославії, Польщі. З гідністю репрезентував світові високі досягнення української баянної школи. Він віртуозно виконує на баяні твори Баха, Мендельсона, Франка, Регера, Міссіана, Дандр’є. Адже улюблена музика Юрія класична, але йому близька і народна, і сучасна українська.
У Франції вийшов компакт-диск “Грає Юрій Федоров”. Серед записаних на ньому творів є і присвята “Діві Марії” подільських авторів – композитора О.Дударя та поета Б.Грищука. Солоспів виконує дружина Юрія – бандуристка Людмила Коханська, лауреат Національного конкурсу (перша премія, м.Одеса – 1982рік), доцент Національної музичної академії.
Високий артистизм Ю. Федорова гідно поцінований в Україні. У 1996 році йому було присвоєно звання “Заслужений артист України” та відзначено як “Достойного репрезентатора української національної виконавської школи на світовій арені”.
У 1997 році Юрія Федорова і Людмилу Коханську рішенням комісії з Міжнародних премій за визначну і плідну діяльність у розвитку національного відродження України та за величезний внесок в єднання людей всього світу, в ім’я прогресу на Землі, нагороджено міжнародною премією “Дружба”.
Наш земляк проживає у м.Київ, але не пориває творчих зв’язків з рідним Поділлям.